لینک کوتاه خبر

ارزیابی نهایی خسارت آتش سوزی شفت از سوی متولیان بیمه

تولم نیوز : به گزارش خبرنگار مهر، اسدالله عباسی شامگاه یکشنبه در نخستین نشست اعضای هیأت دولت با استانداران سراسر کشور به ریاست حجت الاسلام رئیسی که به میزبانی وزارت کشور برگزار شد، با ارائه گزارش به ریاست محترم جمهوری در خصوص میزان خسارت وارد شده در حریق امام زاده ابراهیم شفت اظهار کرد: طبق ارزیابی‌های اولیه انجام شده توسط بنیاد مسکن استان با همکاری دهیاری روستای امامزاده ابراهیم شفت در حادثه آتش سوزی این روستا ۳۸۹و احد مسکونی و تجاری در قالب ۱۲۰ ساختمان کامل تخریب شده و نیاز به بازسازی دارد و نقشه برداری واحدهای آسیب دیده از حریق امامزاده ابراهیم (ع) از امروز آغاز شده است.

وی با ابراز خرسندی از دستور وزیر محترم کشور در خصوص پرداخت تسهیلات به افراد آسیب دیده در حریق امام زاده ابراهیم (ع) شفت و حمایت دولت از این افراد افزود: یکی از مهمترین مباحث پیگیری موضوع پوشش بیمه‌ای آنها بود که ارزیابی‌ها انجام و کار تشکیل پرونده توسط کارشناسان بیمه نیز اتمام یافت تا پرداخت خسارت انجام شود.

وی ادامه داد: در این راستا، ۱۱۸ واحد پوشش بیمه‌ای داشتند و تعدادی از خانوارها نیز بیمه نبودند، لذا ارزیابی‌های نهایی از سوی متولیان بیمه ار منطقه حادثه دیده امامزاده ابراهیم (ع) شفت انجام شده و به زودی روند پرداخت آغاز می‌شود.

عباسی با بیان اینکه خودروی آتش‌نشانی در امام زاده ابراهیم شفت مستقر بوده است، گفت: با هماهنگی استانداری گیلان در ۲ و نیم سال گذشته همواره با توجه به گردشگرپذیر بودن امام زاده ابراهیم (ع) شفت، یک دستگاه ماشین آتش نشانی در آنجا مستقر بوده است.

کاهش حدود سه درصدی نرخ بیکاری در گیلان

وی با اشاره به مشکلات پیش آمده درباره عدم استفاده از خدمات اطفای حریق گفت: برای جبران عدم تکرار چنین حوادثی، مقرر شد در جذب نیرو برای آتش نشانی در روستای امام زاده ابراهیم شفت برای انجام خدمات این بخش، اقدامات لازم صورت گیرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به کاهش حدود سه درصدی نرخ بیکاری در گیلان به نسبت میانگین کشوری گفت: با تلاش‌های انجام شده در سال ۱۴۰۱ موفق به ایجاد ۳۶ هزار شغل شدیم و در سال ۱۴۰۲ هم توانستیم ۳۵ هزار شغل ایجاد کنیم.

وی با اشاره به افزایش مشارکت اقتصادی در گیلان به نسبت میانگین کشوری بیان کرد: مشارکت اقتصادی استان نیز ۴۴.۵ درصد و بالاتر از میانگین ۴۱.۵ درصدی کشور است.

استاندار گیلان با بیان اینکه در حوزه بهره‌وری در گیلان اقدامات بسیار خوب و مؤثری انجام شده است، افزود: بر اساس آمارهای رسمی، گیلان در حوزه بهره‌وری دارای رتبه دوم کشور است.

وی با درخواست از ریاست محترم جمهوری، خواستار افزایش اختیارات استانداران در خصوص استفاده از تسهیلات تبصره ۱۸ شد و تصریح کرد: عملکرد بهتر دستگاه‌ها و نهادهای حمایتی از محل تبصره ۱۸ می‌تواند ظرفیت اشتغالزایی و توسعه را در استان‌ها بهتر کند از این رو از آیت الله دکتر رئیسی درخواست شد اختیارات استانداران در این خصوص افزایش یابد.

استاندار یکی از مشکلات گیلان را خام فروشی محصولات استراتژیک کشاورزی از جمله بادام، چای، فندق دانست و با تاکید بر ایجاد زنجیره‌های ارزش در استان، گفت: در حوزه کشاورزی یکی از مشکلات جدی خام فروشی است و الان عموماً رویکرد ما به تقویت صنایع تبدیلی کشاورزی می‌باشد به عنوان نمونه ایجاد صنایع فرآوری زیتون و فندق که محصولات تولیدی و خاص استان است ارزآوری و ارزش افزوده زیادی ایجاد می‌کند و در راستا در نمایشگاه دستاوردهای اقتصادی مذاکراتی با برخی از سرمایه‌گذاران و کشورها داشتیم.

وی با بیان اینکه به دنبال صادرات محصولات کشاورزی استان همچون برنج و چای و کیوی و فندق و زیتون هستیم، تصریح کرد: توجه صنایع تبدیلی و بسته بندی را جهت ایجاد ارزش افزوده و تکمیل زنجیره ارزش در دستور کار داریم و این یکی از اهداف تیم اقتصادی دولت در گیلان است.

تسریع در تکمیل پروژه‌های نیمه تمام

عباسی با تاکید بر توجه به حوزه اقتصاد دریا محور با توجه به ابلاغ سیاست‌های دریایی توسط مقام معظم رهبری بیان کرد: در حوزه اقتصاد دریا محور تاکنون برای تولید خاویار پنج نقطه شناسایی شده برای احداث بندر مزرعه و شهر خاویاری که هم طرح اقتصادی ارائه شده و می‌توانیم عرصه ساحلی و دریایی را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهیم.

وی تقویت زنجیره ارزش را دیگر اقدام انجام شده در گیلان در راستای توسعه استان دانست و گفت: در حوزه زنجیره ارزش کارهای خوبی در سه حوزه ارزش محصولات کشاورزی، زنجیره ارزش گردشگری و نوغان دوخت و دوز و صنعت پوشاک شکل گرفته است.

عباسی یکی از نگرانی‌های کشاورزان را ادامه‌دار بودن مشکلات سالیان گذشته در حوزه برنج دانست و افزود: انتظار دارم وزارت جهاد کشاورزی بعد از بررسی میزان برنج تولیدی در کشور و سپس میزان مصرف برنج سالیانه، مازاد برنج را وارد کند زیرا واردات بی رویه در سالیان گذشته شالیکاران را دچار مشکل کرد و در خصوص چای هم ابتدا باید میزان چای انباشت در کارخانجات و میزان تولید چای در کشور مشخص شده و بعد از نیاز کشور، چای را وارد کنیم.

استاندار با بیان اینکه بخش اعظمی از مصوبات سفر هیئت دولت به گیلان اجرایی شده است، تصریح کرد: تکمیل هشت کیلومتر آزادراه منجیل- رودبار، راه‌آهن رشت-کاسپین، احیای زرجوب و گوهر رود و ساماندهی پسماند سراوان جزو مصوبات اصلی سفر هیئت دولت به گیلان بودند که هشت کیلومتر راه‌آهن منجیل- رودبار افتتاح، راه‌آهن رشت کاسپین آماده افتتاح بوده و همچنین منشأ آلودگی زرجوب و گوهر رود شناسایی و فاضلاب زندان لاکان رشت به بهره‌برداری رسیده و مابقی دارای پیشرفت بیش از ۸۰ درصدی هستند.

وی با تاکید بر تسریع در تکمیل پروژه‌های نیمه تمام بیان کرد: هیچ پروژه جدیدی در گیلان تعریف نشده و اولویت تکمیل پروژه‌های نیمه تمام است ولی انتظار دارم برخی از وزارت‌خانه‌ها نسبت به پرداخت اعتبارات مصوبات سفر به ادارات کل خود اهتمام ویژه ورزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *