لینک کوتاه خبر

ثبت نام 1700 گیلانی در طرح جوانی جمعیت نهضت ملی مسکن

به گزارش تولم نیوز به نقل از ایسنا،مدیرکل راه و شهرسازی گیلان، از ثبت نام ۱۷۰۰ نفر در سامانه جوانی جمعیت خبر داد و تاکید کرد: ۷۰۰ نفر مشمول شناخته شدند و به دنبال تخصیص زمین هستیم؛ البته بیش از ۱۰۰ نفر در روستاها بودند که از طریق بنیاد مسکن پیگیری خواهد شد.

محمدرضا فلاحتگر در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه در قالب طرح نهضت ملی مسکن ۱۰ هزار واحد در حال ساخت در استان گیلان داریم، اظهار کرد: این واحدها در رشت و بندرانزلی و شفت و سنگر و آستانه اشرفیه و آستارا و لنگرود و رودسر و تالش در حال اجراست.

وی با اشاره به ساخت ۶۸۰۰ واحد در رشت با پیشرفت فیزیکی پنج تا ۵۵ درصد و ساخت ۱۰۰۰ واحد در بندرانزلی با پیشرفت فیزیکی پنج تا ۶۰ درصد، افزود: مابقی واحدها دارای پیشرفت فیزیکی متفاوت هستند.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان بنیاد مسکن و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و نیروهای مسلح را کارگزار وزارت راه و شهرسازی در طرح نهضت ملی مسکن دانست و تصریح کرد: در راستای مصوبات شورای مسکن استان و تاکیدات استاندار گیلان، پیگیر احداث زیرساخت ها در پروژه های نهضت ملی مسکن هستیم.

فلاحتگر از ثبت نام ۱۲۰ هزار نفر در سامانه نهضت ملی مسکن گیلان خبر داد و بیان کرد: ۱۱۵ هزار متقاضی موثر داشتیم که پس از پالایش، ۲۷ هزار و ۶۵۰ نفر حائز چهار شرط تخصیص پروژه شناخته شدند.

وی با بیان اینکه ۱۸۱ هکتار زمین را برای ساخت واحدها تخصیص دادیم، گفت: با توجه به کمبود زمین در گیلان به سمت بلندمرتبه سازی رفتیم که بسته به بافت زمین، از سه تا پنج طبقه خواهد بود.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان از واریز آورده اولیه ۴۰ میلیون تومانی توسط ۷۱۰۰ متقاضی خبر داد و خاطرنشان کرد: برخی از متقاضیان با توجه به پیشرفت پروژه تا ۲۵۰ میلیون تومان واریزی دارند.

وی واحدهای در حال ساخت را ۷۰، ۷۵ و ۸۰ مترمربعی دانست و تاکید کرد: با توجه به نوع ساخت و نوع سازه و مصالح مصرفی و تعداد طبقات و محل پروژه و عوارض و پروانه و اصلاح بستر و…، قیمت هر مترمربع از واحدهای طرح نهضت ملی مسکن گیلان بالای ۱۰ میلیون تومان برآورد می شود؛ البته برای هر واحد ۵۵۰ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفتیم که توسط بانک های عامل پرداخت خواهد شد.

فلاحتگر با بیان اینکه در حال حاضر امکان ثبت نام برای طرح نهضت ملی مسکن وجود ندارد، عنوان کرد: سامانه ثبت نام برای قانون جوانی جمعیت باز است و افرادی که تاریخ تولد فرزند سومشان بعد از ۲۴ آبان ماه سال ۱۴۰۰ است می توانند جهت دریافت زمین ثبت نام کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با اشاره به ثبت نام ۹۰۰ نفر در مرحله اول طرح جوانی جمعیت گیلان، اضافه کرد: پس از پالایش، ۴۵۰ نفر مشمول دریافت زمین به متراژ ۲۰۰ مترمربع شدند که به صورت مشترک به پدر و مادر تعلق می گیرد؛ در این راستا در تابستان امسال ۱۱۵ قطعه زمین را به ۲۳۰ خانوار به ارزش ۲۳۰ میلیارد تومان در شهرهای فومن، شفت، صومعه سرا(تولم شهر) و آستانه اشرفیه(کیاشهر) تخصیص دادیم.

وی از ثبت نام ۱۷۰۰ نفر در سامانه جوانی جمعیت خبر داد و تاکید کرد: ۷۰۰ نفر مشمول شناخته شدند و به دنبال تخصیص زمین هستیم؛ البته بیش از ۱۰۰ نفر در روستاها بودند که از طریق بنیاد مسکن پیگیری خواهد شد.

فلاحتگر در ادامه از انجام توافقات لازم جهت تخصیص ۱۳۰ هکتار زمین با کمک سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل منابع طبیعی و بنیاد مستضعفان و دانشگاه آزاد استان خبر داد و متذکر شد: ۲۶۷۰ هکتار بافت فرسوده در ۳۰ شهر گیلان شناسایی شده و لذا پنج بسته تشویقی برای بافت های فرسوده در نظر گرفتیم.

وی یکی از بسته‌های تشویقی را ویژه پلاک‌های کوچک دانست و تصریح کرد: برخی از پلاک‌ها به دلیل کمبود زمین به حد نصاب تفکیک نرسیده و لذا قادر به دریافت پروانه ساخت و ساز نبودند، اما اکنون پلاک‌های ۵۰ متری در بافت‌های فرسوده نیز می‌توانند نسبت به اخذ پروانه اقدام کنند؛ همچنین دو متر پیش روی و ۲۵ درصد تخفیف پارکینگ دارند و بالکن و تراس جزو تراکم محسوب نمی شود.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان عرض معابر در محورهای اصلی محله‌های بافت‌های فرسوده را ۱۰، ۱۲، ۱۴ و بالاتر دانست و ادامه داد: پلاک‌ها می‌توانند برای طبقه همکف کاربری غیر مسکونی بگیرند؛ همچنین از یک طبقه تشویقی برخوردار هستند و ۲۵ درصد تخفیف پارکینگ دارند و بالکن و تراس هم جزو تراکم محسوب نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *