لینک کوتاه خبر

پیشرفت فیزیکی 60 درصدی سد لاستیکی تولم شهر

تولم نیوز : مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در بازدید از کارگاه سد لاستیکی تولم شهر گفت : پیشرفت فیزیکی این سد لاستیکی تا کنون 60 درصد می باشد .

به گزارش رکنا وحید خرّمی با اعلام این خبر اظهار داشت : احداث سد لاستیکی تولم شهر صومعه سرا ، باعث بهبود آبیاری 840 هکتار از اراضی پایین دست این منطقه خواهد شد.

وی در ادامه در خصوص مشخصات سد لاستیکی تولم شهر در شهرستان صومعه سرا گفت : ارتفاع این سد 3 متر و طول لاستیک در تاج آن 66 متر و حجم مخزن آن حدود 110 هزار متر مکعب که قدرت تنظیم سالیانه حدود 9 میلیون متر مکعب آب را دارد .

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در خصوص اهدف ساخت سد لاستیکی تولم شهر صومعه سرا عنوان داشت : بهبود وضعیت آبیاری اراضی کشاورزی منطقه ، تغذیه آب زیر زمینی، جلوگیری از کف کنی و بهسازی سواحل رودخانه ، افزایش سطح تراز آب به جهت پمپاژ آن به اراضی حاشیه رودخانه و بهره برداری تفریحی و گردشگری از مهمترین اهداف اجرای این سد لاستیکی می توان ذکر کرد .

گفتنی است ، سدهای لاستیکی از یک تیوپ بزرگ و حجیم تشکیل شده اند و بر روی یک بستر بتنی نصب و بوسیله هوا پر می شوند و اتصال بدنه پلاستیکی به بستر بتنی با استفاده از مهارهای فولادی صورت می پذیرد و از مولفه های کاربردی مهم سدهای لاستیکی کنترل ساده آن با اجرای فرمان تخلیه و یا پر کردن تیوپ جهت عبور ایمن سیلاب از محل سازه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *